aktualne
DomůBydleníDíky tepelné účinnosti pláště rodinného domu nepotřebují žádný topný systém

Díky tepelné účinnosti pláště rodinného domu nepotřebují žádný topný systém

-

Mnoho mladých párů láká život ve velkoměstech, avšak když se ho nabaží a plánují vlastní rodinku, uvažují jinak. Hledají domov v klidné lokalitě, ideální v přírodním prostředí. Podobně tomu bylo v případě belgického páru. Po letech strávených v rytmu hlavního města si vyhlédli pozemek v klidné lokalitě belgického venkova.

Tichá úzká ulice, dlouhý, mírně svažitý pozemek, vysoké stromy jako pozadí… Takto lze popsat pozemek, na kterém chtěla mladá rodina nový domov. Jelikož investorům záleží na ekologii a obecně životním prostředí, nejen jejich vlastním, oslovili ateliér OPEN ARCHITECTES, který je znám tvorbou přírodě přizpůsobených projektů.

Výsledkem je nenápadný dům „Daguets“, který sleduje reliéf a otevírá se do nedalekého lesíku. Ze strany ulice působí jako nízká šedá stavba, směrem do zahrady díky klesajícímu svahu roste výška domu i množství oken.

Environmentální rovnováha, tepelně účinný plášť, zelená střecha

„Cílem tohoto projektu bylo dosáhnout přijatelné environmentální bilance nejen z hlediska výstavby, ale i provozu. Tento aspekt jsme brali v úvahu od samého začátku. Prefabrikovaná dřevěná konstrukce s foukanou celulózou (240 mm), přidané dřevovláknité panely (22 mm), okna s trojitým zasklením a zelená střecha zajišťují energeticky efektivní obal budovy.

Pro fasádní obklad jsme zvolili lokální dřevěný obklad (tepelně upravená jedle) a vláknocementové panely na přední fasádu. Díky tepelné účinnosti pláště není nutný žádný topný systém, pouze peletová kamna pro zpříjemnění zimních večerů. Přehřívání v horkých letních dnech předcházejí velké stromy a převislá střecha, které zaručují dostatečný stín proti slunečnímu záření.“

Moderní obývací pokoj v domě s vysokými stropy a prosklením
Obývací pokoj s velmi vysokým stropem je v zadní části domu a má výhled do zahrady. Na denní zónu navazuje venkovní terasa. Zdroj: Útku PEKLI

Trvalý kontakt se zahradou

I tento pozemek zpočátku architekty potrápil, i když to na výsledku naprosto nevidno. Jelikož je poměrně malý, bylo náročné orientovat všechny místnosti směrem do zahrady. Východiskem je dispoziční členění, které umístilo kancelář a pokoj pro hosty do přední části – směrem k ulici. Obývací pokoj s velmi vysokým stropem je v zadní části domu a má výhled do zahrady. Na denní zónu navazuje venkovní terasa.

Zajímavě je řešená ložnice. Jelikož domácí i architekti chtěli, aby i ložnice měla trvalý kontakt se zahradou, vytvořili skleněný box, do kterého ji umístili. Tento box „visí“ na mezipatře nad kuchyní, aby využil perspektivu směrem k zelenému prostoru a ranním paprskům, přičemž je mírně izolován. Za záhlavím postele se nachází koupelna.

Moderní obývací pokoj s vysokým stropem a proskleným boxem s ložnicí
Ložnice „visí“ na mezipatře nad kuchyní, aby využil perspektivu směrem k zelenému prostoru a ranním paprskům, přičemž je mírně izolován.

Návrh domu a návrh zahrady vznikaly současně

Sadové úpravy navrhl krajinný architekt Vincent Gillier a vznikaly současně s architekturou. Tuto spolupráci při navrhování vnitřních a vnějších prostor projektu si obě strany pochvalují. Architektům domu i krajinnému architektovi to umožnilo orientovat se v projektu, přičemž vnější pohled obohacoval interiérová řešení a naopak. Tato spolupráce se výjimečně odrážela na množství přirozeného světla v interiéru a prosklených plochách i na místech, kde byste je nečekali. Díky nim vzniká uvnitř atmosféra, která je blízká pobytu v přírodě.

Must Read

- Reklama -PR článek