aktualne
DomůBydleníPlísně na stěnách: Jak proti nim bojovat?

Plísně na stěnách: Jak proti nim bojovat?

-

Plísně mohou vznikat ve starších domech i v novostavbách, jejich příčinou bývá nadměrná vlhkost. Než začnete plísně odstraňovat, je třeba zjistit, odkud se tam vlhkost nabrala, aby se problém neopakoval.

Vhodný způsob, jakým je třeba vaši plíseň na stěně odstranit, je třeba zvolit podle příčiny vlhkosti. Plíseň v žádném případě neoškrabávejte ze stěny za sucha, protože by došlo k rozvíření spor a rozšíření na ještě větší plochu. Existuje několik způsobů, jak se mohou vlhkost a plísně do stěn dostat. Když zjistíte, který z nich je ten váš, máte nasnadě i správné řešení. Po odstranění zdroje vlhkosti a po vysušení je třeba zdivo zrenovovat a nově omítnout.

Mokré kouty
Velmi často jsou plísněmi postiženy rohové části koupelen a kuchyní. Daří se jim tam díky kondenzujícím vodním parám, které vznikají při vaření, praní nebo sprchování. Problémům se můžete vyhnout, budete-li při vaření používat digestoř a v koupelně zase odvětrávací ventilátor.

Rychlé novostavby
Nadměrná vlhkost zdiva je občas problémem iu novostaveb, které byly stavěny za vlhkého počasí a byly příliš rychle uvedeny do provozu. „Pokud se hrubá stavba brzy zaizoluje, uzavře a začne se v ní topit může zabudovaná stavební vlhkost způsobovat jistou dobu problémy,“ vysvětluje Ivan Pauer, prezident Stavební komory SR. Řešením je dokonalé přesušení stavby, intenzivní větrání, popřípadě i použití odvlhčovače vzduchu.

Tepelné mosty
Vlhkost ráda kondenzuje na nejchladnějších místech, tedy v okolí stavebních poruch. Nejčastěji bývají na betonových průvlecích nad okny nebo prostupech ve střešních konstrukcích, kritickými místy jsou rohy a kouty místností, místa osazení oken nebo balkonů. Problém zanikne odstraněním stavebních nedostatků. Mohou vznikat i při příliš tenké vrstvě tepelné izolace. „Nižší tloušťka nepostačí na kritická místa na fasádě, kde se tvoří tepelné mosty – spáry spojů cihel, betonové ztužující věnce a nadokenní překlady,“ vysvětluje Vladimír Beňo, aplikační manažer Knauf Insulation. Proto je nutný správně navržený zateplovací systém.

Zateplené stavby
Při renovaci starších domů se obvodový plášť budovy dokonale utěsní, aniž by stěny měly šanci „dýchat“. Problémy s kondenzační vlhkostí se vyskytují při nevhodném zateplovacím systému, nesprávném postupu zateplení nebo při výměně starých oken za nová. Jediným řešením je opět začít pořádně větrat, alespoň dvakrát denně po 10 -15 minut a nepřehánět to ani s šetřením při vytápění. Ideální je instalace větracího systému s rekuperací. „Pro starší domy s vyšší vlhkostí je vhodné použít odvětraný systém, kde se na rozdíl od kontaktního nelepí izolace přímo na fasádu, ale upevní se na stěnu nosný rošt, do kterého se tepelná izolace vloží,“ upozorňuje Vladimír Beňo. Také se doporučuje použít prodyšná tepelná izolace, například minerální vlna, která na rozdíl od polystyrenu snadno propouští vlhkost.

Must Read

- Reklama -PR článek