aktualne
DomůZahradaNevítaní zimní návštěvníci zahrad. Jak ochránit rostliny před škodami způsobenými zvěří?

Nevítaní zimní návštěvníci zahrad. Jak ochránit rostliny před škodami způsobenými zvěří?

-

Zima je pro stromy v mírném pásmu obdobím vegetačního klidu. Jejich růst se zastaví a na první pohled se zdá, že v celé zahradě nastane naprostý klid. A přece…

Nevítaní zimní návštěvníci zahrad. Jak ochránit rostliny před škodami způsobenými zvěří?

Zatímco my chystáme a slavíme v kruhu blízkých nejznámější svátky v roce, stromy venku čelí vrtochům počasí, silným mrazům, ale také mnohým zvířatům, pro něž představují zdroj potravy. V ohrožení jsou zejména mladé výhonky a kůra stromů, ale některé druhy dokážou nenápadně zdecimovat i kořeny. Tak se může stát, že během jarní prohlídky najdeme naše stromky poškozené.

Okousnutí kůry

Nejčastěji dochází k poškození skusem zvěří, která si pochutnává na šťavnaté kůře kmenů. Děje se tak především v době zimy s vysokou sněhovou pokrývkou, která jí znemožňuje dostat se k nižší vegetaci. Pak konzumuje nejen kůru, ale také lýko a běl stromů. Nejednou tak poškodí kmen po celém jeho obvodu. Pokud i dřevina přežije, zůstane po zbytek života oslabená a mimořádně náchylná k napadení různými houbovitými onemocněními.

„Pachateli“ jsou zejména jelení, srnčí, daňčí a muflonia zvěř či zajíc polní. Významným faktorem, který v posledních letech zvyšuje míru poškození dřevin, je příliš vysoký stav této zvěře. Ráda se zdržuje v okolí lidských sídel v důsledku vábení na krmiště, odkud proniká i do zahrad, sadů a polí. Zvýšený výskyt lze pozorovat iv lokalitách, kde jsou živočichové často vyrušováni nebo je bráněno jejich volnému pohybu krajinou. Zdržují se pak déle na místech, která považují za bezpečná, a pokud jich je mnoho, mohou nám, hospodářům a zahrádkářům, napáchat značné škody.

Individuální mechanická ochrana spočívá v důkladném oplocení pozemku nebo v obalování báze kmenů přírodními či umělými materiály. Podmínkou jejich aplikace je, aby nebránily růstu stromů do tloušťky. V současnosti se nejčastěji využívají plastické síťoviny, které vydrží i několik let. Využít lze i chemické repelenty. Doporučeny jsou ty na přírodní bázi, jejichž účinnou látkou je například kapsaicin obsažený v chilli paprikách.

Okousané větvičky

Likvidace letorostů

Významným ohrožením růstu a vitality stromů je i kousání, konzumace zejména mladých letorostů dřevin, jejich terminálních vrcholů a bočních větviček. Poškozovány jsou i pupeny budoucích listů či květin. Tento problém je příznačný zejména pro sazenice a mladé stromky. Takto mohou dřeviny poškodit i zajíce, které se do vyšší výšky větviček dostanou díky vyšší, na povrchu zamrzlé sněhové pokrývce, po které chodí. V těchto podmínkách snadno překonají také nižší ploty či jiné zábrany.

Když máme zahradu v lokalitě s vysokým výskytem zvěře, bereme to v úvahu při konstruování oplocení. K ochraně terminálních vrcholů stromků lze použít plastické chrániče a manžety v kombinaci s takzvanými polynetovými pletivy.

Zvěří okusený větvička

I kořeny mohou být cílem

Zatímco kmeny a větve poškozují dobře viditelné živočichy, spodní část kmenů a kořeny ohrožují různé hlodavce, o kterých často nějaký čas ani nemusíme vědět. Přestože bychom očekávali, že v zimě budou ve stavu hlubokého spánku, mírné zimy způsobují pravý opak. I když napadne silnější vrstva sněhu, nerušeně vytvářejí chodbičky pod ním. Sníh jim slouží jako izolace před výrazně chladnějším vzduchem. Když se sníh drží déle, odhalit poškození je velmi náročné. Zjistíme ho až na jaře. Škody mohou být napáchány nejen pod zemí, ale také na úrovni půdy či těsně nad ní.

Všechna opatření proti hlodavcům jsou založena na preventivní bázi. Kromě plastových pletiv lze jako ochranu kořenů využít prkna, zídky či koše z drůbežího pletiva, které zabrání podhrabávání se ke kořenům. Přestože jde o metody náročné na realizaci, v konečném důsledku to může být jednodušší, než sázet na stanovišti strom na více pokusů.

Nezapomínejme, že zahrada je místo, kde se snažíme žít v souladu s přírodním prostředím. I proto volíme chemické formy ochrany až v naprosto nezbytných případech a ne jako první volbu.

Jak chránit v zimě dřeviny v zahradě před škodami způsobenými živočichy?

Rozhodnete-li se použít repelenty a jiné pachové nátěry na kmeny stromů, měňte je alespoň každý druhý rok. Zvěř si totiž může na stejnou ochrannou směs zvyknout a následně ji začne ignorovat.
Při ochraně jednotlivých stromů pletivem nevyužívejte jen pletivo s velkými oky, ale doplňte jej i drobným zaječím pletivem. Kromě zvýšení účinnosti dosáhnete i toho, že se do pletiva nezachytí menší živočichové, například ježe.

Must Read

- Reklama -PR článek