Je pravda, že si můžu na zimu rychlit konvalinky? A jak se to dělá? Mám je totiž plnou zahradu, a protože zbožňuji jejich vůni, klidně nějaké konvalinky ze zahrady obětuji. Děkuji!
Konvalinky v květináči
Dá se to velmi lehce a nic vás to nebude stát, jen trochu času. Dobrá zpráva je, že konvalinky lze rychlit kdykoli během zimy. Důležité ale je, aby ušli alespoň měsíc obdobím chladu. Vykopat pupeny si můžete již koncem prosince, ideálně v lednu, ale i během února – není-li půda zcela zamrzlá.
Jak rychlit konvalinky?
Postup je docela jednoduchý. V zahradě si z místa, kde se vám konvalinky příliš rozrostly, vykopejte rýčem menší trs. Pokud není na přelomu prosince a ledna sníh a půda není zamrzlá, půjde to naprosto snadno. Trs zasaďte do nádoby s odtokovým otvorem na přebytečnou vodu a umístěte do chladné chodby, garáže či zahradního domku s teplotou tři až pět stupňů Celsia. Pozor, teplota zde nesmí klesnout pod bod mrazu.
Na přelomu ledna a února připravte výsadbové nádoby a uskladněný trs rozdělte na více pupenů. Na dno výsadbové nádoby dejte vrstvu keramzitu nebo drobné cihlové suti a poté substrát. Vysaďte konvalinkové pupeny, které jste si začátkem ledna vykopali v zahradě, zasypte je substrátem a jemně přitlačte.
Nádobu s vysazenými konvalinkovými puky určenými k rychlení umístěte do místnosti s pokojovou teplotou, ne však vyšší než 25 °C. Ideální na okenní parapet tak, aby nepřekážela. Teplo přicházející zespodu působí na konvalinky mimořádně dobře. Substrát udržujte stále mírně vlhký. Nádobu zakryjte kouskem látky, protože rašící konvalinky musí být ve tmě. Po dorostění výhonků s viditelnými puky do výšky asi 15 cm látku odstraňte a pěstujte dále na světle a při vyšší vzdušné vlhkosti. Pokud dodržíte tento postup, konvalinky zakrátko vykvetou do krásy a naplní váš dům svojí typickou vůní.
Kvetoucí rychlené konvalinky pak umístěte na světlé, nepříliš teplé (spíše chladnější) a viditelné místo.