aktualne
DomůZahradaTrápí vaše růže nemoci a škůdce?

Trápí vaše růže nemoci a škůdce?

-

Velmi se mi líbí růže, a určitě otázku tohoto typu dostáváte často. Mám několik keřů růží, a přestože vždy krásně rozkvetou a kvetou až do listopadu, velmi často je napadají mšice, ale i různé nemoci. Umíte mi poradit, jak je docela jednoduše udržet zdravé?

Růže v zahradě, kovová zahradní židle

Děkuji za důvěru, nejsem odborník na růže, tím je na Slovensku například pan Glváč a jiní. Ale podle toho, co jsem s ním vaši otázku konzultoval, lze zásady „zdravé růže“ shrnout do několika bodů:

  1. Výsadba

Dobrou kondici růžím zajistíme již při vysazování. Tedy v první řadě tím, že růže sázíme na slunné stanoviště a do humózní, ale propustné půdy.

  1. Vhodní sousedé

Zadruhé i vhodným podrostem. Skvělými „sparing partnery“ růží jsou levandule, šalvěje, kontryhele, kocourníky neboli druhy, s nimiž si růže nekonkurují, ale naopak „dobře si rozumějí“.

  1. Pravidelný řez

Zatřetí zajistíme dobrou zdravotní kondici pravidelným řezem. Odstraňujeme odumřelé, omrzlé či napadené části včas, a to až do zdravého dřeva.

Zakročte včas – tato nejčastější onemocnění růží byste měli znát
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zakročte včas – tato nejčastější onemocnění růží byste měli znát

  1. Odstraňování odkvetlých květin

Za čtvrté, pravidelně odstraňujeme i odkvetlé či, ještě lépe, právě odkvétající květiny. Ty se totiž zejména během vlhkého a teplého podzimu mohou stát útočištěm pro spóry hub, a tím i potenciálním ohniskem nákazy houbovým onemocněním v následující sezóně.

  1. Výživa

Pátý bod je výživa. Je velmi důležitá, jelikož mnohé odrůdy růží nasazují květní poupata jako bláznivé. Hnojíme vyzrálým kompostem, nebo chceme-li použít granulát, sáhneme po vícesložkovém dlouhopůsobícím hnojivu, aby měly růže vyváženou výživu a dostatek mikroelementů.

  1. Ochrana před zimou

Šestý bod, ochrana v zimě. Úplně ideální je, pokud růže na zimu nasteleme vyzrálým kompostem z vlastní zahrádky, který v zimě chrání jejich bázi před vymrznutím a na jaře v období dešťů uvolňuje do půdy přirozenou koncentraci živin.

Doufám, že vám to alespoň trochu pomůže. Přeji vám mnoho úspěchů a mnoho další radosti při pěstování růží.

Must Read

- Reklama -PR článek