aktualne
DomůZahradaCo vysadit ke zdi, kde je pořád vlhko?

Co vysadit ke zdi, kde je pořád vlhko?

-

V zahradě u jedné zdi máme dost vlhko. Chtěli bychom tam vysadit nenáročné květiny nebo dřeviny, které by tu vlhkost vytáhly. Máme tam i drenáž, ale přesto je ta země stále mokrá. Umíte mi prosím poradit, co tam zasadit? Děkuji.

Vrba
Vrby patří mezi „žíznivé“ rostliny, které z půdy dobře „táhnou“ vodu.
Škoda, že nepíšete, jaké tam panují světelné poměry. Ty jsou totiž také velmi důležité. Množství druhů snáší vlhké stanoviště, ale jelikož ve svém přirozeném prostředí žijí v odlišných podmínkách – některé ve stínu lesa, jiné na výsluní – je schopnost zvládnout vlhké stanoviště to jediné, co je spojuje. Existují tedy druhy do vlhké půdy, ale ty se dále dělí na stínomilné a světlomilné.

Stinné nebo polostinné místo

Pokud máte u zdi stín, mohli byste použít trvalky, které mají rádi vlhko a stín, například kapradiny, pomněnky či pryskyřníky. Mírné přistínění a vlhko snesou dokonce i velmi oblíbené a na českém venkově masivně rozšířené liliovky. Z okrasných trav jsou do vlhka vhodné různé druhy či odrůdy ostřice (Carex). Z keřů můžete vysadit křovité vrby, svíby, brsleny, hortenzie, ptačí zob, okrasný rybíz, ale i borůvky či brusinky. Nezapomeňte však, že posledním dvěma jmenovaným, jakož i hortenziím je třeba zajistit nízké pH půdy, protože jde o kyselomilné druhy.

Jak využít stinná místa pod stromy? Sáhněte po těchto půdopokryvných rostlinách
Sluneční místo

V případě, že máte místo u zdi orientované na jih a většinu dne sem svítí slunce, můžete vysadit trvalky, jako vrbice, petrklíč, kosatce, tužebník či krásnoočko. Z okrasných trav je vhodná například ozdobnice čínská (Miscanthus).

Co se týká dřevin, můžete vysadit většinu běžně vysázených, pokud mají opravdu dostatek slunce, a do výsadbové jámy dáte například pískem vylehčený substrát. Určitě však nesaďte růže, levandule, bradavec, perovský či nátržník. Tyto keře a polokry mají rády propustnou půdu, která je místy dokonce spíše sušší, a trvalé, byť jen mírné zamokření jim může velmi ublížit.

Must Read

- Reklama -PR článek